Barkod;  farklı kalınlıkta dik çizgi ve boşluklardan oluşmuş olan ve verinin otomatik olarak hatasız bir şekilde başka bir ortama aktarılmasını sağlayan bir yöntemdir. Barkod sistemi ile ürün kodu veya ürün ile ilgili olan birçok açıklama yer alır. Barkod sadece ürüne ait bir referans numarası içerir. Bu referans numarasıyla bilgisayarda tanıtılır ve ürüne ait olan tüm detaylı bilgiler bu şekilde kaybolur ve ulaşılması sağlanır.

Barkod sistemi artık birçok sektörde kullanılan ve ürün bazında çok fazla kolaylık sağlayan bir veri kaydı oluşturması nedeniyle tercih edilir. Özellikle Tekstil sektörü gibi geniş kapsamlı üretim yapan Fabrikalar için çok fonksiyonlu özellik taşıması ve kayıt oluşturması açısından büyük bir avantaj sağlar.  Bu sayede işlerin takibi ve yürümesi zaman ve maliyet açısından da artı kazançlar oluşturacaktır. Barkod sistemi sayesinde oluşturulan tüm veri kayıtları; her şekilde  ürünlerin istenilen bilgisini detaylı olarak raporlar halinde oluşturabilme avantajı da yaratmaktadır.

Bu sayede her ürünün maliyetinden satışına kadar tüm evresinde kayıtların oluşturulması ve takip edilmesi çok daha kolay olmaktadır.

Ayrıca insan hatasını da ortadan kaldıran barkod sistemi tüm işletmeler için artık gerekli olan bir otomasyon uygulaması olarak yer alır. Sadece okutmak suretiyle  tüm detaylı bilgilere kayıt sağlama imkanı oluşturması nedeniyle kaydolan tüm ürünlerin;  günlük, haftalık ve aylık dokümanları da raporlar halinde oluşturulabilmektedir.