Barkod; satışa çıkarılan bir ürünün fiyatının bir sistem üzerinde kayıtlı olmasını sağlayan bir sistemin uygulanmasıdır. Ürünlerin üzerine yapıştırılan ve etiket şeklinde olan barkodlar o ürünün satış halinde iken belli bir sistemle okutularak fiyatının tanımlanmasını kapsamaktadır. Kumaş barkodlar ise; daha çok tekstil sektöründe kullanım alanı yaratılan bir etiketleme sistemi olarak uygulanmaktadır.

Kumaş barkod sistemi uygulaması tekstil firmasına özel olarak uygulanır. Kumaşın ve dokunun yapısına uygun olarak titiz bir şekilde hazırlanan kumaş barkodlar; tekstil ürününün zarar görmemesine ve görünümünün bozulmamasına olanak tanıyacak şekilde test edilerek uygulama yapılır. Kumaş barkodlar; yıkamaya uygun olması yanı sıra asla renk akması oluşmayacak şekilde baz içerikli olarak tedarik edilir. Kumaş bazlı etiket türleri yıkama talimatları ve kumaşın tüm özellikleri hakkında bilgi içeriğine sahip olarak üretilir.

Özellikle tekstil ve hazır giyim sektöründe kullanılan ürünlerin üzerinde yer alan kumaş barkodlar; renkli ve çoklu etiket şeklinde bir uygulama ile genişletilmektedir. Kumaş barkodlar kolaylık sağlayan ve birçok ürün için oldukça önem taşıyan hem bilgilendirme hem de fiyat ve stok takibi için avantaj sağlayan bir sistemi içermektedir. Çok fonksiyonel bir içerik olması ile kumaş barkodlar her açıdan birçok içeriğe sahiptir. Firmanın logosu, özel kodlamalar, tarih, özel talimatlar, özel formatlar ve istediğiniz özelliği taşımaktadır. Sadece istediğiniz ne ise onu belirlemek ve uygulanmasını istemek! Size düşen sadece budur.

Kumaş barkodlar sayesinde işletme içerisinde bulunan her ürün farklı bir kodlama sistemiyle stok takibi ve ürün bazında çok büyük kolaylıklar sağlayarak birçok açıdan sizlere zamandan ve mali açıdan tasarruf etmenizde yardımcı olacaktır.  Kodlanan sistem ile hiçbir şekilde hata payı gibi bir risk taşımadan kullanım olanağı sunmaktadır. Tüm barkod okuyucular tarafından okunması ve takip edilmesi mümkün olacaktır. Ayrıca kendinize özel olarak tasarımınızı hangi şekilde yapmak ve içeriğin olması gereken detaylarını ne şekilde görmek istiyorsanız bunu belirlemeniz uygulama için yeterli olacaktır.

Sistemli bir uygulama olan kumaş barkodları sayesinde geriye dönük olarak hiçbir şekilde yedekleme yapmaya, ya da sayım gibi birçok teferruatla uğraşmaya gerek kalmaz. Barkodlama sistemi ile günlük, aylık ve yıllık olarak doküman alma şansına da sahip olacaksınız. Her açıdan raporları almanız ve çalışanlarınızın da bu takibi yapmasını sağlayarak sistematik bir şekilde çalışma prensibi oluşturmak bu sayede daha hızlı ve güvenilir bir şekilde uygulamaya imkân yaratacaktır.

Özellikle tekstil sektörü ve hazır giyim sektöründe birçok açıdan tam bir güven sağlayan sistematik olarak uygulanan kumaş barkodların sizlere sağladığı kolaylığın sayesinde riske atacağınız ya da risk oluşturacak bir açık söz konusu olmayacaktır. Güvenilir bir takip ve fiyatlandırma sayesinde tüm verileriniz bu sayede istediğiniz an da ulaşacak kadar basit olacaktır.