Barkod; birçok tekstil firması tarafından üretimde ve satışlarda artık kolaylık sağlaması açısından kullanılan sistemli bir uygulamadır.  Barkod ile ürünün takibi, fason ürün takibi, giriş çıkışı gibi daha birçok veriyi kaydeder ve takip edersiniz.

Özellikle tekstil ve hazır giyim firmaları tarafından oldukça büyük kolaylık sağlayan barkod kullanımı fason üretilen mallar için de fason barkod olarak kullanılmaktadır. Fason üretimde ürünün giriş çıkışı gibi; daha birçok açıdan takibi için verisel bir kaynak oluşturulabilir. Fason barkodların da kullanımı aynı şekilde tüm kayıtların yapılandırılmasını sağlayarak yapılabilmektedir. Barkodlar bir takım kodlarla hatasız olarak kullanım sağlar. Bu sayede insan elinin yaptığı hata payı barkod sistemi uygulamasında asla olmaz. Sistemli bir kodlama ve uygulama olan barkod sistemi uygulamasında sadece verileri girmek yeterli olacaktır. Değişimlerin oluşmasıyla girilmesi halinde kodlamanın oluşturmuş olduğu güvenle ürün takibi, stok, satış giriş çıkışları ve daha birçok fonksiyonel işlemi gerçekleştirir. Ayrıca zamandan ve maliyetten tasarruf sağlaması nedeniyle oldukça karlı bir uygulama olarak kullanılmaktadır.

Tekstil barkod kullanımı oldukça kolaydır. Sürükler ve bırakırsınız. Barkodların üzerinde yer alan etiketlerde numara, tarih, logo, özel simgeler, özel metinler ve talimatlar bulunur. Yaptığınız işe göre belirleyeceğiniz talimatların yüklenmesi ile istediğiniz şekilde kendinize özel olarak uygulama alanı yaratabilirsiniz. Fason üretim, üretim, satış, alış, stok, çeki listeleri ve daha birçok alanda verilerin kayıt altına alınması sistemsel olarak yapılır. Bu barkodlama sisteminde yüksek bir sunucu yatırımına gerek duyulmaz; bu da sizin güvenli ve hızlı bir şekilde veri kaydı oluşturmanıza ve maliyet olarak sıfır bir bütçe ayırmanıza olanak tanıyacaktır.

Girdiğiniz tüm fason ürünler, ürünler ve diğer veriler için raporlar hazırlamak suretiyle günlük ya da aylık kontrollerinizi de ekranda kolaylıkla erişme imkânı bulabilirsiniz. Oldukça zengin bir rapor içeriği sunması ise; ayrı bir avantajınız olacaktır.

Birçok açıdan avantajı olan barkodlama sistemi ile geriye dönük bir yedek saklama sorununuz da ortadan kalkacaktır. Tüm yedeklemenizi 90 gün boyunca tutma imkânı bulunan sistemle düzenli olarak kontrol ve görme imkânı da bulabilirsiniz. Tüm listelemeler otomatik olarak oluşması nedeniyle sizin ekstra zaman ayırmanıza ve uğraşmanıza gerek kalmayacaktır. Barkod sisteminde tüm raporları alabilme imkânı, tüm verileri kontrol etme ya da gönderme ile aktarma imkânı bulabilirsiniz. Dilediğiniz her yerden ulaşım sağlayabilmeniz de; iş yerinde bulunmadığınız zamanlar işleri takip etme olanağını da bulmanıza fırsat yaratacaktır. Özel raporlar istemeniz halinde ya da verilerin genel içeriğini görmek istediğinizde bir tuşla ulaşabilir ve çıktılarını da alabilirsiniz. Ayrıca mail olarak hızlı bir şekilde raporları gönderme imkânı ile zaman kavramı sorunsuz bir şekilde çözüme ulaşır. Tekstil barkod uygulaması; modern çalışmanın bir parçası olarak işletmenizde gerekli olan bir sistem olarak mutlaka yer almalıdır.